České čepice
×
 x 

košík je prázdný
středa, 23 červen 2021 23:08

Moudro Jana Wericha

Už jako malý sněhulák jsem miloval Werichovi pohádky. Když jsem povyrostl, objevil jsem i jeho ostatní knihy a nahrávky. Werichův, inteligentní humor, přímost, přesnost nazývat věci pravými jmény a talent pro nadhled je obdivuhodný.


Nemluvě o jeho hlasu, který působí s respektem, a přitom tak mírně, pevně a samozřejmě.
Werichovo kultovní rčení:

Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.

V některé fázi života je potřeba si toto rčení přečíst víckrát, ale když se v životní spirále dostanete na určitou otočku, je vám vše více než jasné a pod Werichovo rčení, se už lze jen podepsat.
My sněhuláci máme tu vlastnost, že když vrdlouháme, nebo chcete-li lžeme, vymýšlíme si, tak se trochu rozpustíme. Koukám tak kolem sebe na ten lidský svět a říkám si, kolik loužiček by tu bylo, kdyby to i lidé takto měli…
Přitom je tak jednoduché být a žít, tak jak sněhulák, totiž člověk je, už ze své samotné podstaty. Nejlépe se to vidí na dětech, oni prostě jen jsou.. jsou teď a tady v přítomnosti, jejich svět je černobílý. Buď chtějí a nebo ne, těší se a nebo ne, jsou šťastné a nebo ne. To až dospělí člověk, má v životě spousty barev a odstínů a podmínek a podmětů.. Prostě si to děláte složité, složitější a nejsložitější.

Lidé, PROSTĚ BUĎTE A BUĎTE TO VY!

Informace pro ucelení o JW:
Jan Werich – celým jménem Jan Křtitel František Serafínský Werich
Narozen - 6. února 1905
Zemřel -  31.října 1980 (75let)
Werichovi rodiče se rozvedli – pokroková rodina;) a malý Jan byl přidělen otci
Manželka Zdeňka Housková- spolu měli dceru Janu
Milenka/y to se asi přesně nedozvíme jen víme, že měl pan Werich ještě syna Jirku Petráška, velice zamotaný příběh.. Stojí za to, si dohledat informace;)

×

TOP